westfest-2017-results

[Attendance]
[Miss Westfest Contest]
[Parade Results]
[Taroky Tournament]
[42 Domino Tournament]
[Kolache Eating Contest]
[Kolache Baking Contest]
[Kolache 5000 Challenge]
[Horseshoe Tournament]
[Washer Pitching Tournament]
[Arts & Crafts]
[Food Booths]
[Food Booth Sales]
[Parade Lineup]




Attendance

Friday 3,361
Saturday 9,143
Sunday 7,278
Total 19,762






Miss Westfest Contest

Miss Westfest Alyson Radki






Parade Results

Float / Non-Commercial 1st Place West FFA
2nd Place McLennan – Hill Czech Heritage Society
3rd Place History of West Museum
Float / Commercial 1st Place Slovacek’s
2nd Place SOKOL
3rd Place Barsh Fitness






Taroky Tournament

1st Place Jerry David – Jarrell
2nd Place John Dresbach – Ft Worth
3rd Place Evelyn Scaff – Ft Worth
4th Place Peggy Dresbach – Ft Worth






Kolache Eating Contest

Girl’s 12 & under 1st Place Alex Kammerer – Purdon
Boy’s 12 & under 1st Place Sandor Howard – Ft Worth
Women 1st Place Ipolya Howard – Ft Worth
Men 1st Place Shane Hawkins – Mt Calm
Velky Vitez “Big Winner” Joseph Fardella – Kileen






Kolache Baking Contest

Kolache Non-professional
Other Grand Champion Frankie Muehlstien – China Spring
2nd Place Frankie Muehlstien – China Spring
3rd Place Valerie Grimm – West
Fruit Kolaches 1st Place Frankie Muehlstien – China Spring
2nd Place Frankie Muehlstien – China Spring
3rd Place Judy Ridlehuber
Meat Kolaches 1st Place Frankie Muehlstien – China Spring
2nd Place Frankie Muehlstien – China Spring
3rd Place Valerie Grimm – West
Kolache Professional
Fruit Grand Champion Misty Mynar Brooks – Centerville
2nd Place Jeanne Anderson – Gerik’s/West
3rd Place Misty Mynar Brooks – Centerville
Meat Kolaches 1st Place Jeanne Anderson – Gerik’s/West
2nd Place Sharla Salazar
3nd Place Will Stapp
Other Kolaches 1st Place Misty Mynar Brooks – Centerville
2nd Place Will Stapp
3rd Place Jeanne Anderson – Gerik’s/West
Buchta Non-professional
Other Grand Champion Frankie Muehlstien – China Spring
2nd Place Judy Ridlehuber
Fruit 1st Place Frankie Muehlstien – China Spring
2nd Place Judy Ridlehuber
Buchta Professional
Other Grand Champion Jeanne Anderson – Gerik’s/West
2nd Place Sharla Salazar
Fruit 1st Place Sharla Salazar
2nd Place Jeanne Anderson – Gerik’s/West






Kolache 5000 Challenge

Coming Soon!






Horseshoe Tournament

Friday
1st Place Travis Russell & Nolan Pustejovsky
2nd Place Tim Russell & Travis Filer
Saturday
1st Place Jason Barton & James Webre of West
2nd Place Dennis Dulock & Jimmy Dulock of West
Sunday
1st Place Jeff Bartek & Jay Ray
2nd Place David Coleman & Kevin Coleman
Grand Champions Jeff Bartek & Jay Ray






Washer Pitching Tournament

1st Place Garrett Taylor & Michael Rhea
2nd Place Jake Park & Robert Doughter




Arts & Crafts Vendors

  • B & P Enterprises by Phillip and Birgit Wills of Copperas Cove – German/European Gift items
  • Tupperware by Cindi Braudrick of Sadler – New Tupperware products
  • History of Names by Steve Smith of Scurry – Framed prints of last name history
  • Uniquely Tiled by Sue Haynes of Mesquite – Frame mosaic tiled art
  • Sibling Rivalry by Rick Allen and Laura Conway of Arlington – Mixed metal jewelry such as rings, bracelets, necklaces and earrings
  • Rita Kirkman of New Braunfels – Caricatures
  • Door Decor by Jennifer Gauntt of Elm Mott – Handmade wreath, metal art, candle holders, crosses and more
  • Just Jewelry, Annette Peoples of Madill, OK – DoTerra essential oils, titanium sport necklaces, crochet items
  • Barley Hair Halos, Amy Barley of Scurry – Hair halos
  • The Hangups, Belinda Poehis, San Angelo – Printed canvas, vintage windows, wood shiplap signs and steam ping lamps
  • Inca Wasi Arts & Crafts, David Cisneros of Houston – Dreamcatchers, leather bracelets, hats, leather sandals
  • T&N Woodwork, Nina Boyett, Waco – Woodwork, signs, birdhouses, handmade quilts and glassware
  • Boutwell Painting by George Boutwell of Clifton – All orginal paintings, prints, and more
  • Mission Sewing Studio by Sharon Sellers of San Antonio – Hand sewn bags, totes, aprons, table runners, children clothing and more
  • Santa Loma Carol Esh of Georgetown – 3D wood model kits, wood card game boxes, games, playing tokens and tiles
  • Duct tape and Denim by Ann Tatum of Concord, Calif. – Repurposed metal signs, ornaments, magnets, vintage T-shirts and more
  • Handmade From The Heart by Melinda Richards of Weatherford – Handmade items for the kitchen and baby items
  • Lilla Rose by Sue Ellen Hale of Grandview, Lilla Rose – Mixed metal jewelry such as rings, bracelets, necklaces and earrings
  • Texas Roc Box by Evelyn Tyssen of Midland – Tie-dyed items and Macrame items
  • Forgotten Arts by Connie Bradley of Waxahachie – handmade quilted items
  • Nanny’s Best by Yancy Boatner of Hamilton – Handmade Palm leaf hats
  • Nana’s Dollhouse by Sheri Hendrix of Robinson – Dolls clothes, beds, accessories, childrens clothes
  • Robyn’s Nest by Robyn Ammons of West – Variety of handmade wood decor items from wine racks to chairs
  • Niko’s Rings, Barbie Carson of Whitney – Personalized hand stamped rings
  • Meme Boutique by Debra Hoelscher of Temple – Women and children clothing
  • Ordner’s by Carol Ordner of Lott – Sheet pillows, signs, pruses, shoes and more
  • Green Wood Working by Brian Zinglemann of Lake Jackson – Pen, Pencils, key chains and other small turned wood items
  • Turtle Dynasty by Joe Gilbert of Stephenville – Live baby turtles, lagoons and more
  • Patsy’s Silk Flowers and Things by Patsy Makovy of Abbott – Flower hair wreaths and more
  • Cutco Events by Patton Sides of Olean, NY – Cutlery, culinary tools, BBQ and garden tools, flatware, scissors and sporting knives
  • Buddy Bonz by Sally Pryor of Boerne – Handmade premium natural dog treats
  • My Little Tutu, Christie Tomlinson, Corinth – Handmade tutus for little girls and pets
  • Vardanyan Jewelry by Yvette Vardanyan of Seagoville – Sterling silver jewelry, leather bags and more
  • Wagon Wheel Forge by Lonnie Robinson of Rowlett – Metal art, custom utensils, fireplace tools, and more. Blacksmith demos onsite
  • Pics and Gifts by Kristina Schlottmann of Waco – School spirit T-shirts, monogrammed items, decaled tumblers and water bottles
  • Frames and More by Rick Pate of Aubrey – Laser cut frames, cutting boards and more
  • Scentsy by Cynthia Caldwell of Leroy – Scentsy warmers, buddies, bars and more
  • Fancy Cheeks Face Painting, Nikki Parker-Mazoch of Corsicana – face painting
  • Stone Stiching by Brook Stone of West – Custom embroidery items, children’s clothing, backpacks, bows, stockings, towels and more
  • Mary Kay by Teresa Hykel of West – Makeup and skin care demos
  • Allen Brothers by Terry Allen of West – Paintings, drawings and wood carvings
  • Krosses for Kinsler by Steve Smith of Corsicanna – Wooden crosses, candle holders, wine caddies and home decor
  • Craftitude Creations by Kelly of Waco – Neck coolers, plants, custom containers and more
  • Dixie Darlin Boutique by Kamille Clifton of Leroy – Clothing and jewelry for all women
  • Allen’s Honey Hill, Larry Allen – Honey and honey products
  • Painted Pony Creations, Linda Morgan of Conroe – Salsa, candied jalapenos, jelly, pickles and more
  • Wood N Things, Carolyn Boozer of Dallas – Homemade rustic and vintage items
  • Jewelers on the Boulevard by Linda Chryster of Ft. Worth – Homemade dichroic jewelry
  • The Tie Dye Shop of Fredericksburg, Linda Bryant – Tie dye items and more
  • East Texas Crafters by Dan Pulattle of Georgetown – Kids toys and rustic signs
  • Texas Craft Collections, Robert & Barbara Burroughs of Temple – Adult and kids clothing
  • Little Mademolselle’s Closet by Maria Dabowski of Friendswood – Chunky necklaces, bows, headbands, superhero capes and much more
  • Magstar Gear Gun Holster by April Carman of Odessa – Gun holsters and cosmetics
  • Glam-Maw’s Kisses by Shelly McDaniel of Temple – Cosmetics and more
  • Lula Roe by Ashley Marquez of Odessa – Trendy clothes for women and children
  • Flora Real Flower Jewelry by Carol Hunt of Odessa – Jewelry made from real flowers including roses, forget-me-not, sunflowers and more
  • Ruby’s Toys and More by Ruby of Needleville – Children’s toys and inflatables
  • Texas Gypsy Boutique by Rose Mendez of Manchaca – Trend setting clothing and accessories
  • King Point Cove by Garrett McKinney of New Braunfels – Information on the beautiful Brownwood
  • Rose Boutique by Cindi Delarose of Cameron o Fashionable clothing and jewelry
  • Key J Art by Jeanette Teel of Allen – Fashionable jewelry made from antique keys and locks
  • Bertha’s Best by Beth Thompson of Waxahachie – Homemade canned preserves




Food Booths

  • Later Gater Catering – Fried gator basket, etoufee, meat pies, gator sausage on a stick, boudin balls
  • Sacred Heart Church (Waco) – Fried tortilla with cinnamon, sugar and honey, fruit drinks, brisket tacos
  • West FFA – Dr. Pepper products
  • SPJST LOdge 6 – Sausage sandwiches, sausage kolaches, sausage, potatos & kraut plate, homemade bread, tea
  • Bold Spring Baptist Church – Hamburgers, cheeseburgers, french fries & tea
  • T-Bo’s – Potato Pancakes, sausage, apple sauce, tea, gatoraid
  • Bourban Street Grill – catfish baskets, chicken strip baskets, shrimp, sausage on a stick, lemonade
  • St. Martin’s Church – Snow cones
  • West Library Association – Bottled water
  • West Fair & Rodeo Association – Skunk eggs, Fried Kolaches
  • West Band Boosters – roasted corn
  • Texas Custom Catering – Sirloin on a stick, chicken on a stick, Pork K-bob, rebeye sandwich, fried mushroom on a stick, fried pickles
  • Aquilla FFA – Turkey legs, hot dogs, tea & lemonade
  • West KCs – Beer-bread sausage sandwiches, tea, pickles
  • Sokol West – Funnel cakes, funnel cake fries with fruit, pickles, frito pies, funnel cake fries, nachos & fried oreos
  • WHS Student Council – Dr Pepper
  • Busbee Enterprises – Kettle corn, pork rinds, tea, lemonade
  • Once Upon A Cone – ice cream, sundaes, shakes, malts, floats
  • Spudzilla Potatoes – Spudzilla potatos, polish sausage, pierogies
  • Waco Beef and Pork – Summer sausage packs, klobase and kraut
  • Wild Turkey Association – Reuben sandwiches
  • Bobby’s Fajitas – beef fajitas, chicken fajitas, quesadillas(beef & cheese), fajita nachos, tostados (bean & meat), tacos, bean burritos
  • Taylor Concessions – fruit smoothies, pizza, lemonade, limeade
  • WHS Junior Historians – Coke products
  • West Chamber of Commerce – Sausage wraps




Food Booth Sales

Kolaches 3,120
Hamburgers 1,980
Potato Pancakes 580
French Fries 460 lbs
Apple Strudels 300
Spudzillas 950 lbs
Perogies 1,980 dozen
Sausage Sandwiches 2,185
Roasted Ears 864
Pork rinds 30 lbs
Kettle Corn 150 lbs
Skunk Eggs 850
Funnel Cakes 1,007
Funnel Cake Fries 120
Fried Oreos 90
Steak on a Stick 300
Chicken on a Stick 140
Gator Baskets 189
Ribeye Sandwiches 200
Fried Mushroom Sticks 50
Boudin Balls 48
Crab Cakes 27
Shrimp & Crawfish Etoufee 43
Pork K-Bobs 250
Nachos 300
Fajitas 200
Turkey Legs 500
Catfish Baskets 200
Shrimp Baskets 50
Smoothies 102
Pizza Slices 428
Snow Cones 510




2017 WESTFEST PARADE LINEUP

(not necessarily the parade order)

1. City of West Chief of Police – Daryl Barton
2. VFW Post #4819 Honor Guard
3. Vietnam Veterans of America Chapter 1012
4. American Legion Post #478
5. WHS Band/ Dazzlers
6. Parade Marshal – Rob and Cala Payne
7. Miss Westfest and Miss Westfest Contestants
8. Westfest Directors
9. Miss West
10. Mayor Tommy Muska
11. Steve Vanek – Mayor Pro Tem
12. Abbott Honored Guest
13. West JV and Varsity Football
14. West High School Cheerleaders
15. McLennan County Sheriff’s Office
16. District Attorney – Abel Reyna
17. Republican Party of McLennan County
18. Kyle Kacal
19. Dale Mantey
20. McLennan County Democratic Party
21. Rudolph Pavelka
22. Margie Vrbas
23. Richard Sualak
24. Andy Harwell
25. Pointwest Bank
26. UAW Local 276
27. Vikram “Vik” Deivanayagam
28. Karem Shrine
a. Karla Dulock
29. Alvin’s Body Shop
30. Chevrolet of West
31. Yellow Shirt Chaplins
32. Cub Scout Pack 494
33. West Fire Department – George Nors Sr., Fire Chief
34. West Middle School Cheerleaders Riding on Firetruck
35. Kathy Crye
36. Chelsey Crye
37. The Shear Element
38. Lake Whitney Chamber Of Commerce
39. Penelope Fire Department
40. Penelope Cheer
41. Elm Mott Fire Department
42. Ross Fire Department
43. Whitney Police Department
44. Bellmead Fire Department – William Hlavenka, Fire Chief
45. HOT Fair and Rodeo Sweethearts
46. Gholson Fire Department
47. West EMS – Tom Marek, Supervisor
48. Abbott Fire Department – Bradley Matthys, Fire Chief
49. Leroy Fire Department
50. Westex Welding
51. HEB
52. Waco 100
53. KHBR
54. Judged West FFA – Anthony Murer
55. Judged Auto Czech – Brian Renegar
56. Judged SPJST Youth Lodge 183 -- Debra Daniel
57. Judged SPJST District 3 Youth – Kay GerlichWeeks
58. SPJST State Royalty
59. Judged McLennan-Hill Czech Heritage Society
60. Miss Czech Slovak US – Madeline Hecker
61. Judged Mansfield Pickle Queens – Amanda Kowalski
62. Judged History of West Museum – Georgia Hutyra
63. Judged Barsh Fitness – Candice Barsh
64. Judged West Girl Scout Troop 7074
65. Judged Julie Tupy
66. Judged Cen-Tex Roof Systems – Tony LeNoir
67. Judged Enchanted Kingdom Party And Events
68. Judged St. Mary’s Athletic Booster Club
69. Judged Slovacek’s
70. Juged Sokol
71. Rosa Davis
72. Texas Mustang
73. E & K Truck Tire Repair and More
74. Brazos Biker Bash
75. CMW Welding
76. B&T Russell Construction/ Gypsy Rose Salon
77. Rustic M Boutique
78. Bossier Dodge
79. Kona Ice West Heart of Texas
80. Joe Browning
81. T’s Pub and Grub
82. World Finance
83. Jennifer’s Academy of Dance
84. Sam Harington
85. Car Club West Comma Mud Addicts
86. Car Club Unleashed Beast
87. Car Club Waco Jeepers
88. Car Club Brazos Valley Muscle Cars
a. American Legion Riders
89. West End Transmissions
90. Wild West Customs
91. Bold Spring Baptist Church – Pauline Taylor
92. Robinson Signs – Summer Robinson
93. Equipment Depot – Josh Breitkreutz
94. Encompass Home Health
95. Edwin J Jr Newhart
96. Line X ofWaco
97. R&R Processing
98. Greg May Honda
99. Jeff Hunter Toyota
100. Webre Mower Service
101. Brian Hutyra
102. St. Martins Catholic Church
103. Walter Holder
104. Richard Hutyra
105. Chris Kofnovec
106. Wayne Tucker
107. Joseph Lee Jr
108. Eric Ewing
109. Karaoke On Wheels
110. Tokio Store and Atkinson Hauling
111. Down Home Music
112. KJT Society 35
113. Sonic Drive Inn
114. Corey Price
115. Machac Dozer Service
116. Double D Spriggin’
117. Reicher Catholic High School
118. Aquilla Youth Football 1-4
119. Aquilla Youth Cheerleaders
120. Elks Of The World
121. Access Disposal
122. Hamilton Group
123. Pavelka Construction
124. Grones Environmental
125. Costal Beauties and Grand Supreme
126. Busy Bee Daycare
127. High Point Cowboy Church
128. Trudy TruMoo Oak Farms Dairy Cow